Chen (s kytkou) po příjezdu do Finska se svými dcerami, 9. října 2015. (Televize NTD)

Chen Zhenping (Čchen Čen-pching) z provincie Henan (Che-nan) prošla krutým mučením v ženském vězení ve městě Xinxiang (Sin-siang), kde ji bez soudního příkazu zadržovali od roku 2008. Díky mezinárodnímu tlaku je od roku 2015 již na svobodě a žije ve Finsku se svými dcerami.

V době jejího zadržení docházelo k masovým zatýkáním kvůli konání olympijských her v Pekingu. Vězení v Xinxiangu sloužilo jako továrna na oděvy, a Chen zde byla mučena a nucena vykonávat otrocké práce. Mučením podlomený zdravotní stav se po propuštění zlepšil a rodina je šťastná, že jsou znovu spolu.

Jin Zhaoyu, dcera paní Chen, na setkání Amnesty International. (Minghui.org)

O její propuštění se velmi zasloužila Amnesty International a její dcera Jin Zhaoyu (Ťin Čao-jü), která už nějakou dobu žije ve Finsku a v roce 2012 navštívila Prahu, aby i zde pověděla o situaci své matky. Její matka byla již předtím uvězněna na tři roky od r. 2003 v jiném pracovním táboře, který ji na příkaz místních doktorů byl nucen propustit ke své dceři, která v té době žila ještě v Číně. Doktoři vydali příkaz na propuštění poté, co držela hladovku, když ji dozorci při obzvlášť brutálním násilném krmení přivedli k šoku.

„Asi deset policistů to provádělo, sedli si na ni a poté jí násilně otevřeli ústa. Následkem toho její zuby již nejsou pevné a může přijímat pouze tekutou stravu,“ uvedla pro televizi NTD před čínskou ambasádou, kde za její propuštění pořádala happening Amnesty International.

Případ Chen se stal mezinárodně velmi známým právě díky intervenci Amnesty International, o čemž však Chen, když byla ve vězení, nevěděla. Do kanceláře Amnesty ve Finsku poslala po svém propuštění děkovný dopis:

Chtěla bych poděkovat za vaši podporu pro Falun Gong, jehož vyznavači v Číně trpí již 17 let. S vaší pomocí jsem dorazila do svobodné země, do Finska, kde žiji spolu se svou dcerou od 9. října 2015. Vážím si veškerého úsilí, které jste vynaložili, a udělám co bude v mých silách, aby lidé znali pravdu o útlaku Falun Gongu v Číně. Znovu vám mockrát děkuji za váš soucit i pomoc.

Chen se nejdřív podařilo díky přátelům uprchnout z domácího vězení z Číny do Thajska a odtud do Finska. Mimo pobočku Amnesty ve Finsku jí pomohla především ta na Tchaj-wanu, která již od roku 2012 neustále bombardovala dotazy na její propuštění finskou vládu a média, stejně jako čínské úřady. Nejprve moc nadějí na její propuštění nevkládali. Použila se však i taktika, kdy dopisy byly adresovány přímo jednotlivým dozorcům a vedení věznice, aby si uvědomili, že o jejich činech se ve světě ví. Podobná taktika byla totiž úspěšně použita o rok dříve u vězněné barmské lidsko-právní aktivistky.

Chen při meditaci Falun Gongu. (S laskavým svolením Jin Zhaoyu)

Nejzajímavější videa

  • Seznámení s cvičením Falun Gong Seznámení s cvičením Falun Gong
  • Pronásledování Falun Gongu - Krátký film Pronásledování Falun Gongu - Krátký film
  • Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv

Více videí

Sledujte dění kolem Falun Gongu
na sociálních sítích