Profesor Zhang s obrazem „Červená zeď“, který nakreslil na základě svých zkušeností. Profesor věří, že umění je nejlepší způsob, jak sdělit krásu jeho duchovní disciplíny Falun Gong a brutalitu pronásledování v Číně. (Epoch Times)

Pravděpodobně nejznámějším z perzekvovaných umělců je profesor Zhang Kunlun (Čang Kchun-lun), který vystudoval sochařství na čínském Institutu pro umělecká studia a stal se vedoucím Ústavu pro výzkum sochařství. Jeho jméno bylo spolu s jeho úspěchy začleněno do světové edice Kdo je kdo, Slovníku významných Číňanů, Vybraných děl světového sochařství a do řady dalších významných publikací. Pan Zhang byl v Číně zatčen, protože objasňoval lidem pravdu o Falun Gongu, a byl odsouzen ke třem letům vězení. Díky úsilí jeho rodiny, přátel a kanadské vlády byl v roce 2001 propuštěn, a tak se mohl znovu setkat se svou rodinou žijící v Kanadě.

Jen během let 2000 a 2001 byl profesor Zhang třikrát poslán do pracovního tábora: „Během mého prvního zadržení mi řekli: ´Jelikož praktikuješ Falun Gong, můžeme si s tebou dělat cokoliv bez toho, aniž bychom za to nesli jakékoliv následky. Jestliže tě ubijeme k smrti, tvoje tělo můžeme prostě spálit a pro veřejnost si vymyslíme, že jsi třeba spáchal sebevraždu.´ Následně mi začali do celého těla dávat šoky elektrickými obušky. Přitom mi vyhrožovali: ´Jestli vykřikneš, vrazíme ti obušek i do pusy.´ Na celém těle jsem měl spáleniny, mohl jsem cítit spálenou kůži, také mi vážně zranili jednu nohu. Později jsem byl odsouzen k těžké práci. Po nějaké době věznění změnili taktiku od fyzického mučení k mentálnímu, to bylo ještě horší – celé dny jsem byl obklopen až pěti vězni, kteří mě přemlouvali, ať to vzdám, sledovali mě 24 hodin denně,“ popisuje průběh svého věznění profesor Zhang.

„Když jsem se dozvěděl, že mě propustili díky kanadskému úsilí, byl jsem velmi dojat. Rád bych poděkoval kanadské vládě, Amnesty International a dalším lidskoprávním skupinám, a obzvlášť desítkám tisíc laskavých Kanaďanů, kteří podepsali petici a psali dopisy za mé propuštění. Všem vám děkuji z hloubi svého srdce. Cítím však velký zármutek za desítky tisíc stále uvězněných praktikujících Falun Gongu – moc vás prosím – nezapomeňte na ně, velmi potřebují vaši pomoc, jsou nevinní a zaslouží si svobodu!“

Po svém propuštění se profesor Kunlun významně zasloužil o rozvoj projektu „Umění Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti“. Jde o výstavu obrazů, kterou můžete čas od času zhlédnout i u nás. Podívejte se na trailer, ve kterém se dozvíte více o umělcích a obrazech:

Nejzajímavější videa

  • Seznámení s cvičením Falun Gong Seznámení s cvičením Falun Gong
  • Pronásledování Falun Gongu - Krátký film Pronásledování Falun Gongu - Krátký film
  • Výstava umění Zhen Shan Ren Výstava umění Zhen Shan Ren

Více videí

Sledujte dění kolem Falun Gongu
na sociálních sítích