„19. července 1999 policie obtěžovala a zatkla několik koordinátorů Falun Gongu v Guangzhou. Připojila jsem se ke skupince místních praktikujících a šli jsme apelovat za jejich propuštění na místní úřad pro odvolání. Jeden z úředníků nám řekl, že o ,otázku Falun Gonguʻ se ,staráʻ ústřední vláda. Vydali jsem se tedy na Státní úřad pro odvolání do Pekingu,“ začíná popisovat svůj příběh Crystal Chen, praktikující Falun Gongu, která byla za svou víru krutě mučena.

Rozkaz k pronásledování vydal tehdejší předseda Komunistické strany Číny Jiang Zemin.

Velmi podobně začíná svědectví mnoha dalších. Zaskočeni tím, že 20. července ve zprávách slyšeli „Falun Gong je zakázán“, vydali se mnozí praktikující Falun Gongu do Pekingu, aby vyjádřili svůj názor, že zlepšení zdraví a víra v pravdivost, soucit a snášenlivost není nic trestuhodného.

Ti, kteří se ke Státnímu úřadu pro odvolání dostali, byli zpravidla hned zatčeni. Většina z nich ale na místo dorazit nedokázala, protože byla „odchycena“ policií již na nádražích a dalších strategických místech.

Celonárodní masové zatýkání brzy přeplnilo veškeré kapacity zadržovacího systému. Očerňující mediální kampaně zdiskreditovaly do té doby velmi dobrou pověst praktikujících. Od 20. července zažívají v Číně doslova peklo. Od problému ze strany zaměstnavatelů a škol, přes konfiskaci majetku a zatýkání, až po mučení a zabíjení.

Protesty k 20. výročí

Na smutné výročí 20 let od začátku pronásledování upozornili praktikující Falun Gongu ve všech koutech světa.

V Praze utvořilo 19. července zhruba 100 praktikujících Falun Gongu živý řetěz, začínající u Senátu PČR a vedoucí až k Hradčanskému náměstí. Spolu s několika významnými osobnostmi a dalšími věřícími doručili panu prezidentovi na Hrad usnesení Senátu č. 131/2019, které mimo jiné vyjadřuje znepokojení nad pronásledováním v Číně a vyzývá prezidenta a vládu ČR, aby vyzvali vládu ČLR k zastavení pronásledování a propuštění zatčených.

Akci podpořilo zdravicí několik dalších politiků, jako Pavel Bělobrádek, Helena Langšádlová, Miroslav Adámek a Leopold Sulovský.

„Hluboce se skláním před všemi, kteří navzdory nelidskému tyranskému režimu odmítají zradit své ideály a víru… Svoboda nepřijde snadno. Ale přijde jistě, když se všichni svobodní lidé na světě spojí a nenechají věci tak, jak jsou. Nesmíme mlčet…“ píše ve zdravici Pavel Bělobrádek.

Protestní akce v Praze pokračovala i 20. července, kde se praktikující sešli dopoledne před čínskou ambasádou, aby čínské představitele upozornili na stále probíhající zlovůli.

Odpoledne se pak přesunuli na Staroměstské náměstí.

Na pronásledování upozornili i lidé na Slovensku, a po celém světě od Austrálie až po Washington, D. C.

Výstupy v médiích

Epoch Times ČR

ČT – přímý vstup z Prahy před čínskou ambasádou

ČT – reportáž z Hongkongu

Parlamentní listy

Nejzajímavější videa

  • Seznámení s cvičením Falun Gong Seznámení s cvičením Falun Gong
  • Pronásledování Falun Gongu - Krátký film Pronásledování Falun Gongu - Krátký film
  • Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv

Více videí

Sledujte dění kolem Falun Gongu
na sociálních sítích