30. listopadu 2022 zemřel bývalý prezident a tajemník Ústředního výboru komunistické strany Číny, Ťiang Ce-min. Do dějin se negativně zapíše jako ten, kdo zahájil dlouhodobé smrtelné pronásledování a genocidu žáků duchovní praxe Falun Gong v Číně.

Stalo se tak v roce 1999, kdy společně s Luo Kanem a dalšími členy politbyra inicioval celostátní kampaň, která pokračuje dodnes a má na svědomí miliony perzekvovaných žáků Falun Gongu i jejich rodin. Od pokut, zabaveného majetku, vyhazovu z práce a z bytu přešla perzekuce do zatýkání a věznění v koncentračních táborech bez soudu, mučení nejhoršího druhu až po tisíce ověřených obětí na životech. Předpokládaný počet obětí na životech je však mnohonásobně vyšší, a to odhalováním důkazů o násilném odebírání orgánů, na kterém se v Číně podílejí vojenské a státní nemocnice. Tématu nedobrovolného odebírání orgánů se nedávno věnoval například v roce 2019 nezávislý tribunál v Londýně, který souhrnně podal i důkazy ve spojitosti právě s Ťiang Ce-minem. Letos také Evropská unie na dané téma vydala další rezoluci.

Současná smrt Ťiang Ce-mina je také připomínkou, že tento bývalý politik, ničící jak lidské životy, tak i principy lidství jako takového, nebyl světem doposud za své zločiny odsouzen a to ani morálně. Výjimkou je soud ve Španělsku, který Ťiang Ce-mina obvinil z genocidy.

MVDr. Bohumil Bartošek, Ph.D.
Asociace Falun Gong ČR, z.s.

V Praze, dne 30. 11. 2022

Nejzajímavější videa

  • Seznámení s cvičením Falun Gong Seznámení s cvičením Falun Gong
  • Pronásledování Falun Gongu - Krátký film Pronásledování Falun Gongu - Krátký film
  • Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv

Více videí

Sledujte dění kolem Falun Gongu
na sociálních sítích