4. ročník slavnostního průvodu Prahou
Vlnící se draci, skotačící lvi, tančící nebeské víly, pochodový orchestr, bubeníci… Krásu a radost tradiční čínské kultury vám přinese přes 200 praktikujících Falun Dafa už čtvrtý rok po sobě.
Tento slavnostní průvod uvidíte v Praze v sobotu 7. září 2019. Začne ve 13:30 na Hradčanském náměstí a následně povede přes Karlův most, Staroměstské náměstí, Na příkopě a jeho konečnou zastávkou bude Václavské náměstí. (viz. mapa).
Pár záběrů z loňska:
Tradiční čínská kultura a Falun Dafa
Čínská kultura je stará několik tisíc let. Za tu dobu se obohatila o bezpočet úchvatných prvků a momentů. Všechny tyto věci ale po celou dobu protkávala jedna niť – duchovnost neboli spiritualita. Číňané měli vždy úctu k přírodě a nebesům, věřili v bohy a buddhy, věnovali se mnoha metodám sebezušlechťování či náboženstvím, a to se v jejich kultuře také silně projevuje.
Jednou z takových metod sebezušlechťování je i Falun Dafa (Falun Gong). Jde o tzv. kultivační praxi, která kombinuje jemná fyzická cvičení (odtud pojem praxe) s vědomou snahou o zlepšování si vlastního charakteru následováním hodnot pravdivosti, soucitu a snášenlivosti (odtud pojem kultivační). Falun Dafa se začal veřejně vyučovat v roce 1992. Do té doby to byla praxe, která se po celé generace předávala z mistra na jediného žáka.
Pronásledování Dafa v Číně
Během nechvalně známe čínské kulturní revoluce utrpěla skvostná čínská kultura mnoho ran a pozornost lidí byla přinucena obrátit se k materialismu.
Netrvalo dlouho a v zemi se začaly objevovat tzv. qigongy (čchi-kungy) – energetická cvičení. Mezi ně se řadí i Falun Gong. Zprávy o jeho vynikajících účincích na zlepšení zdraví se mezi lidmi roznesly velmi rychle. Zároveň si skrze jeho učení lidé uvědomili, že znovu nalezli duchovní hloubku, od níž Číňany oddělilo několik ideologických kampaní komunistické strany. To všechno vedlo k prudkému nárůstu popularity Falun Dafa a během pouhých sedmi let se mu začalo věnovat přes 70 milionů lidí.
Tradiční morální hodnoty Falun Dafa a jeho popularita se paradoxně staly trnem v oku bývalému předsedovi Komunistické strany Číny, Jiang Zeminovi. V roce 1999 vydal rozkaz ke zničení Falun Gongu a jeho stoupenců. Dodnes jsou praktikující Falun Dafa v Číně očerňováni ve státních médiích, jsou zatýkáni, nezákonně vězněni, mučeni, zneužíváni a mnozí přišli i o život jako nedobrovolní „dárci“ orgánů. Pronásledováním často trpí i jejich rodiny, mají překážky při hledání zaměstnání, studiích a jsou pod silným psychickým nátlakem a dohledem (více zde).
Mediální výstupy:
Sledujte dění kolem Falun Gongu
na sociálních sítích